Gyerekek mellett sosincs igazán rend! És ezért legtöbbször a széthagyott játékok és kis tulajdonosaik a felelősek, ugye egyetértünk? Én gyakorlatilag úgy érzem, hogy egész nap pakolászom a három fiú (7, 5, 2 évesek) után. Főleg a hétvége őskáosz, amikor mindenki otthon van.
Aztán egy nap megkérdeztem magamtól, miért is nekem kell mindenki után összepakolni?
Ezután pedig új szabályok kerültek bevezetésre a játékhegyek eltűntetése érdekében!
ÚJ SZABÁLYOK
1. Csak akkor vehetnek elő új játékot a lurkók, ha az előzőt, amivel játszottak éppen elpakolták. Ezt egy ideig gyakorolnunk kellett, de most már könnyebben elfogadják, mivel következetes maradtam és nem engedtem a huszonegyből. 😉
2. A nappali nem játékszoba! Nem hozhatnak le ömlesztve mindent, csak ami épp az aktuális játékhoz kell. A játékhoz ott az ő szobájuk, ott pakolhatnak (legfeljebb behajtom az ajtót, hogy ne is lássam, mekkora kupi uralkodik náluk. Úgyis el kell rámolniuk, ha ráuntak, különben jön az ejnye-bejnye. ). A szobák közti hozom-viszemhez már ajánlottam egy módszert, itt megnézheted.
3. Rendszerezni kell a játékokat (tárolódobozok), mindennek legyen helye, s oda rakják vissza! A kisebbeknek segítsünk, tanítsuk meg, hogyan kell, a nagyobbacskák már szépen elpakolnak egyedül is.
4. Csökkents a játékok számát! Gondold végig, biztos, hogy minden kell még? Nyilván vannak sérült, törött játékok, én egy ideig ezeket ragasztgattam, próbáltam helyrehozni, de ma már nyugodt szívvel hajítom ki a kukába (ha nem látják a gyerekek…). Ha csak néhány doboz játék van a szemük előtt, akkor értelemszerűen csak azt tudják szétpakolni. A többit zárd el a garázsba, padlásra, tárolóba, bárhova, ahol nem bukkannak rá. Ha cserélgeted a dobozokat, akkor a rég elfeledett játékok majd az újdonság erejével hatnak, és jobban értékelik (értsd: kb. öt perccel tovább játszanak vele… 😀 )
5. Ha végképp nem megy a gyerekeknek a játékok rendben tartása, rájöttem a tuti módszerre: elzárom őket. Mármint a játékokat. 😈 Ha könyörögni kell a rendrakásért, eltűnnek a földön széthagyott játékok. De ezzel az a gond, hogy megint csak én pakolok…
6. Ám ami a fenyegetésnél, büntetésnél is jobban működik, az a pozitív motiváció! Ha nagy puszit, nagy ölelést, dicséretet ígérek nekik, valahogy jobban csipkedik magukat a gyerekek, mintha eltiltom őket pl. a mesenézéstől.
Ezek tehát az én tippjeim a játékdömping kezeléséhez. Neked milyen praktikáid vannak arra, hogy a gyerekek elpakolják a játékaikat és viszonylagos rendet tudj tartani az otthonotokban?
Kommentek