gyerekzsivaj

Házimunka kisgyerekkel

Hogyan tudunk haladni otthoni teendőinkkel kisgyerek mellett vagy akár vele együtt? 

Ha már nagyobb gyermeked van, bizonyára már te is rájöttél, mennyire nem volt igaz az, hogy kisbaba mellett nem lehet haladni a dolgainkkal.  Mert az igazi kihívás tényleg nem az első pár hónap, amikor a babák még sokat alszanak és helyváltoztatásra képtelenek! Hiszen jóformán csak fekszenek egy helyben! 🙂

Onnantól nehezedik a feladat, amikor már kúszni-mászni kezdenek az apróságok, aztán bepakolni, lepakolni, kipakolni, kiborítani, kiönteni, összetörni és sorolhatnám.

Na egy ilyen kis izgő-mozgó gyerek mellett már tényleg felköthetjük a gatyánkat!

Munkám során gyakran hallom – főleg első gyermekes anyukáktól – hogy rosszul éreznék magukat, ha kisgyerekük ébrenléte alatt házimukát végeznének, hiszen a társadalmi elvárásk szerint is ugyebár azért vannak otthon, hogy “babázzanak”. Ezért aztán persze igyekeznek minden teeendőt a kicsi alvásidejére időzíteni…

 

MIT IS JELENT EZ? 

Az egész napos baba-szórakoztatás szép elgondolás ugyan, de közben meg tudom, sokakban ott az a belső nyomás, hogy úristen fut a lakás, vasalni is kéne, már megint porcica van a kanapé alatt… hogy fog ez beleférni egy-két órába, amíg a gyerek alszik?

Mert valóban, azt mindannyian tudjuk, tapasztaljuk, hogy egy kisbaba mellett semmire sem lesz igazán idő, főleg arra nem, hogy mindent tökéletesen, alaposan végezzünk el!

Különösen a tisztaságmániás anyukákat zavarja nagyon, hogy nem haladnak az otthoni teendőkkel. Márpedig, ha patikatisztaságra törkeszünk, annak bizonyosan az az ára, hogy a baba esetleg unatkozik, sírdogál a kiságyban, egyedül a szobájában, amíg anyuka a fürdőkádat súrolja. Ez ugye a másik véglet! És szerintem ezt sem akarja igazán senki.. 

 

KECSKE ÉS KÁPOSZTA

Ám lehet úgy is csinálni, hogy a kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon…

Magyarul a gyermek mellett vagy akár ha nagyobb már, vele együtt is sok mindent meg lehet csinálni!

Gondold ezért végig: mik azok a dolgok, amik egyébként alig pár percet vesznek igénybe,ha nem halmozod fel persze. llyen pl. használat után a néhány tányér, evőeszköz elöblítése, a mosógép ki-bepakolása.

Ha ilyesmivel foglalkozol éppen, nyugodtan viheted magaddal a kicsit, a konyhában az etetőszékbe, a szobában játszószőnyegre, pihenőszékbe ültetve, esetleg hordozva.

Ismerek anyukát, aki így porszívóz… mert máshogy ugye nem tud, ugye, viszont senki nem csinálja meg helyette és ez az, amit alvásidőben sem igazán lehet csinálni. No persze vannak babák, akik kiválóan elalszanak a porszívó zajától.. az én középsőm is ilyen volt. 🙂

 

HA MÉG KICSI A BABA

Amíg kicsi a baba, neki igazából mindegy, hol van, csak a közeledben legyen! Simán tudsz mellette is tevékenykedni.  Ha nem egész nap a lakást vikszolod, hanem felváltva jön egy kis munka, egy kis játék, akkor azért meg lehet teremteni az egyensúlyt.

És tényleg érdemes szem előtt tartani, hogy egészen pici korban még sokat alszanak a babák, így jut idő pakolászni is és kicsit pihenni, töltődni is. Ha jól osztod be a napodat! 😉

 

ÉS HA MÁR NAGYOBB A GYERMEK

Ha már nagyobb a gyermeked, akkor érdemes megpróbálni játékosan bevonni a mindennapi teendőkbe. A kicsik nagyon szeretnek segíteni! 

Tény, hogy nem lesz minden tökéletes és készülj fel rá hogy több időt vesz igénybe, mintha egyedül csinálnád.

Ugyanakkor, ha ismeét abból indulok ki, hogy a gyerkőcnek mindegy, mi a program, csak veled lehessen, akkor ugyanúgy kedvét lelheti a közös főzőcskézésben (gyúrhatja a tésztát, pacsálhat a mosogatónál, amíg mellette vágod a zöldséget a pultnál), mintha éppen építő kockákat rakosgatnátok egymás tetejére.

 

VAN ITT MÉG VALAMI!

És ez sem mellékes. 

Te milyen példát mutatsz a gyermekednek? Ha azt látja otthon, hogy anya csinálja a rendet, az ételt, tőle van a tiszta ruha, és ebben korának megfelelően ő is részt vehet (nagyobbacskák akár gyümölcs-zöldségdarabot rágcsálhatnak a felügyeleteted mellett, amíg elmosogatsz pl.), akkor felnőttkorában is háziasabb, rendszeretőbb lesz. Férfiként is!

Emlékszel arra, milyen mintát láttál otthon és nyilván a párod is hozott otthonról egyfajta szemléletet. De ez itt most a ti kis családotok és rajtatok áll, milyen példát adtok át majd ti a gyermekeiteknek!

 

EGYSZERŰSÍTS!

Még valami. Egyszerűsíts! Ha már a főzést hoztam fel korábban, maradjunk is ennél a példánál. Keress egyszerűen elkészíthető recepteket, hogy tényleg ne két órát kelljen a tűzhely mellett ácsorogni. Gyerek mellett ez nem fér bele, tényleg nem várja ki, nem is várhatjuk ezt el tőle.

Főzz nagyobb adagokat, ha maradék van fagyaszd le! Akár egy adagot is! Neked pont jó lesz egyszer ebédre, ha később értek haza a játszóról. 

Szerezz be nagyobb tároló dobozokat, ahova elég csupán bedobálni a játékokat… nincs szerteszét minden, nagyobb rendet tudsz tartani. Nem biztos, hogy minden áldott nap lesz energiád ilyen fiókba, olyan dobozba visszarakni a pontos helyére mindent. 

Vasalás.. Te szereted? Ha neked sem tartozik a kedvec elfoglaltságaid közé, akkor találj olyan praktikákat, hogy kevesebbet kelljen vasalni. Pl. ne tömd meg úgy a mosógépet, rázd ki jól a ruhát, teregess szakszerűen. Az is jó, ha már alapból vasaláskönnyített ruhaneműket vesztek.  Különösen igaz ez a férfi ingekre.. ugye-ugye.. Válaszd ki, mi az, amit feltétlenül szükségesnek tartasz vasalni!

Remélem ez a néhány tipp segített más szemmmel nézni az otthoni kötelező körökre. Minőségi idő gyermek mellett és házimunka egyszerre? Talán ha ezeket az ötleteket sikerül megvalósítani, könnyebben teremhetsz egyensúlyt te is! 

 

 

 

 

 

 

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!